Opština Kolašin

Kolašin u doba knjaževine i kraljevine Crne Gore

KL u doba knjaževine 1Izložba „Kolašin u vrijeme knjaževine i kraljevine Crne Gore“ autora Branislava Jeknića otvorena je u Centru za kulturu u Kolašinu.

 

Kustos Zavičajnog muzeja Draginja Kujović je kazala da je „izložba skup određenog broja reproduktivnih fotografija, dokumenata, grafičkih prikaza i objavljenih tekstova koje je autor prikupio i izvršio sistematizaciju sabrane građe po oblastima i hronološki prezentovao na četrdeset panoa. Izložba obuhvata period od sredine XIX vijeka do 1913.godine, kada je kralj Nikola u Kolašinu dočekao Crnogorsku vojsku prilikom njenog povratka iz Drugog balkanskog rata i bitke na Bregalnici.“

Direktor Državnog arhiva Crne Gore Stevan Radunović je kazao da je „zadovoljstvo da smo u prilici da vidimo da se neko dosjetio da ta dokumenta koja se nalaze u Državnom arhivu da ih prezentuje na određeni način. Da bi se dobila jedna ovakva izložba trebalo je pregledati veliku količinu arhivske građe koja govori o temi koju autor želi da prezentuje. Autor je uspio da pokaže prošlost Kolašina u jednom dosta dugom vremenskom periodu, da prikaže dokumenta i fotografije koje svjedoče o tome. Ja imam želju i potrebu da mu na uloženom trudu i ideji za jedan ovakav projekat i na rezultat toga truda čestitam i izrazim lično zadovoljstvo što imamo priliku da pogledamo taj materijal.“

KL u doba knjaževine 2Uz želju da ovakvih i sličnih projekata bude i u narednom periodu Radunović je proglasio izložbu otvorenom.

Otvaranje izložbe uveličali su članovi pjevačke grupe KUD –a „Mijat Mašković“ iz Kolašina koji su izveli dvije pjesme. 

Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osveži

Opština Kolašin